TD65E

HIGH VOLTAGE

MODEL TAN DELTA

Tan Delta Testi Kolay

 

Özellikler ve Faydalar

HVI’nın VLF-E Serisi Çok Düşük Frekanslı AC test cihazlarına aksesuar olarak kullanılan Tan Delta Transdüser serisi değiştirildi. TD-65E, şimdi her iki VLF-E modeline de aksesuar olarak kullanılacaktır.

Korumalı MV / HV kablo yalıtımının bozulma derecesini ölçmek için, enerji kaybı faktörü veya kayıp açısı olarak da adlandırılan Tan delta (Tan δ, TD) testi kullanılır. Sonuçlar, kirlenmiş, hasar görmüş veya su ağacının yalıtıma nasıl yayıldığını ortaya koymaktadır.

TD ölçümleri aşağıdaki hedefleri karşılamak için kullanılır:

 

  • Yeni kurulumlarda temel okumalar oluşturun
  • Zaman içinde kablo koşullarını izleyin
  • Değiştirme ve / veya kablo enjeksiyon / gençleştirme programlarına öncelik vermeye yardımcı olması için birçok kablonun durumunu karşılaştırın
  • Hangi ek testlerin garanti edilebileceğini belirleyin

Tan delta testi, kablo çevrimdışı olarak gerçekleştirilir. Bir VLF AC test cihazı, TD cihazı sonuçları kaydederken kabloya test voltajı sağlar. Bu bir tanı testidir, yani kablo arızası riskinin yüksek olduğu bir VLF AC dayanım testi değildir. TD testi ile, kablolar yüksek, orta veya hafif dereceli olarak derecelendirilebilir. TD numaraları ciddi bir bozulma olduğunu gösterirse olası kablo arızasını önlemek için okumalar izlenirken test voltajı adım adım yavaşça arttırılır.

TD maliyeti orta düzeydedir, testlerin gerçekleştirilmesi kolaydır ve sonuçların yorumlanması kolaydır.

TD-65E Tan Delta köprüsü, komple bir kablo teşhis sistemi oluşturmak için XBee protokolü ile VLF-34E veya VLF-65'e kablosuz olarak çalışacak ve iletişim kuracak şekilde tasarlanmıştır. Bu sistem, birlikte verilen E-Link PC yazılımını kullanarak kablosuz iletişim, veri toplama ve rapor oluşturma gibi üst düzey özellikler sunar. Dünya standartlarına göre; IEEE 400, IEEE 400.2, IEEE 433, DIN VDE 0276, CENELEC HD620 S1, NEETRAC CDFI ve diğerleri 5 ila 35kV primer kablolarda Tan D, Dağılma Faktörü veya Kayıp Açısı olarak da bilinen Tan Delta testi yapmak için tasarlanmıştır. Tan Delta testi, korumalı MV / HV kablo yalıtımının bozulma derecesini ölçmek için tahribatsız bir teşhis testidir. Sonuçlar, kirlenmiş, hasar görmüş veya su ağacının yalıtıma nasıl yayıldığını ortaya koymaktadır. Tan Delta, AC güç kaynağı kullanan enerjisiz kablolar üzerinde çevrimdışı bir testtir, bu durumda Tan Delta köprüsü sonuçları kaydederken Çok Düşük Frekanslı (0.1Hz VLF) bir Hipot kabloya test voltajı sağlamaktadır. TD numaraları ciddi bir bozulma olduğunu gösterirse olası kablo arızasını önlemek için okumalar izlenirken test voltajı adım adım arttırılır.

 

 

 

 

 

Durum

değerlendirme

İşlem Gerekmez

İleri Çalışma Önerildi

Eylem Gerekli

İşlem Gerekmez

İleri Çalışma Önerildi

Eylem Gerekli

İşlem Gerekmez

İleri Çalışma Önerildi

Eylem Gerekli

İzolasyon Tipi

PE Bazlı Yalıtım (PE, XLPE, WTRXLPE)

Tanımlanmamış Dolgulu Yalıtım (EPR)

Mineral Dolgulu Yalıtım (EPR)

TD için kararlılık (Standart Sapma)

<0.05

 

0,05-0,5

> 0.5

> 0.1

0.1 -1.3

> 1.3

<0.1

0.1 - 1

> 1

ve

veya

ve

veya

ve

veya

İpUcu(TD1.5U0   –TD0.5U0)

<5

5 - 80

> 80

<5

5 -100

> 100

<4

4- 120

> 120

ve

veya

ve

veya

ve

veya

TD @ U0

<4

4- 50

> 50

<35

35-120

> 120

<20

20-100

> 100